Perikardit nedir?

Perikardit, kalbin dışını saran zar olan perikardın iltihaplanmasıdır. Perikard, kalbi çevreleyen ve kalbi saran iki tabakadan oluşur. İki tabaka arasında az miktarda sıvı bulunur, bu sıvı sayesinde kalp serbestçe hareket eder. Ancak perikard iltihaplandığında, bu sıvı artar ve perikard tabakaları kalbin hareketini sınırlayabilir.

Perikardit belirtileri arasında göğüs ağrısı, ateş, nefes darlığı, yorgunluk, öksürük, halsizlik, terleme ve çarpıntı sayılabilir. Bu belirtiler genellikle hafif düzeyde olur ve perikardit kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda, kalp kasının iltihaplanması da söz konusu olabileceğinden, ciddi sonuçlar doğurabilir.

Perikardit genellikle virüs, bakteri veya mantar enfeksiyonları, kanser, travma, lupus, romatoid artrit, böbrek yetmezliği veya ilaçların yan etkisi gibi birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Tedavi, temel nedenin tedavisine yönelik olabilir ve semptomatik tedaviler de uygulanabilir. Bazı vakalarda, perikardiyosentez adı verilen bir işlemle fazla sıvı çıkarılması gerekebilir.

Perikardit iyileşir mi?

Perikardit iyileşebilir. Tedavi edilmeyen perikardit bazen kendiliğinden geçebilir, ancak bazı durumlarda kalıcı hasara veya ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tedavi edilen perikardit vakalarında, hastaların çoğu iyileşir ve semptomları hafifletilir. Perikardit nedeni ile oluşan kalp zarı sıvısı genellikle bir iki hafta içinde kendiliğinden emilir. Bazı durumlarda ise perikardit nüksetebilir veya kronikleşebilir. Bu nedenle, tedavinin tamamlanmasından sonra doktorların belirli aralıklarla takip muayenesi yapması önerilir.

Kardiya Tıp Merkezi
İzmir / Karşıyaka

Kardiya Tıp Merkezi
Yükleniyor...