Vücudumuzun aklınıza gelebilecek hemen her yeri damarlarla çevrilidir ve bu damarlar tüm organlara kan akışını sağladığından damar sağlığının ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek olmadığını düşünüyorum. Ne yazık ki, vücudunuzun damar ağını etkileyen hastalıkların erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti yoktur. Bu yazımda damar sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler neler tüm detayları bulabilirsiniz.

Damar Sağlığı

Damar sağlığı ve hastalığı nedir

Günümüzde en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelen kalp ve damar hastalıklarında genetik faktörler oldukça etkilidir. Damar hastalıkları da günümüzde oldukça yaygındır.

Damar hastalığı, vücudunuzun damar ve kan damarlarını etkileyen geniş bir hastalık yelpazesidir. Hastalıklar, periferik arter hastalığı (PAD), ateroskleroz veya klodikasyon gibi birçok farklı isimle bilinir.

“Tıkanmış borular” veya zayıf dolaşım olarak adlandırılan bu koşulları bile duymuş olabilirsiniz. Tüm bu terimler, atardamarlarınızın ya da damarlarınızın bir zamanlar olduğu gibi çalışmama yollarını ifade eder.

Arterler kandaki oksijeni kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşırlar. Kalbiniz attığında, arterler hafifçe genişleyebilir. Kalp atımlar arasında olduğunda, damarlar daralır. Bu oksijenlerin organlara daha verimli hareket etmesine yardımcı olur.

Damarlar vücudunuzdan oksijenden zengin kan iletme sürecini başlatmak için vücudunuzdan oksijensiz kan taşırlar. Damarlar arterler kadar esnek değildir. Damar sistemi üzerinden kan akarken açılıp kapanabilen vanaları vardır.

Kardiya Tıp Merkezi
Yükleniyor...