TİLT TESTİ

 • Tilt testi bayılmanın nedenlerini belirlemek için yapılır. Bayılmanın değişik nedenleri olabilir. Bazı insanlar da oluşan bayılma anormal sinir sistemi refleksleri sonucunda kalbin yavaş çalışması ve kan damarlarının genişlemesi sonucu kan basıncının düşmesiyle ilişkilidir.
 • Bu durum olduğunda beyine kan akışı durarak bayılmaya neden olur. Bu tip bayılmalara tıp dilinde vazovagal olarak adlandırılır ve genellikle zararsızdırlar. Fakat beklenmedik şekilde bu tip bayılmalarda düşme sonucu yaralanma gerçekleşebilir.
 • Tilt testi bayılma belirtilerinin yakın süre takip edilerek artışını izlemek için yapılır. Tilt testi bayılmanın sadece bir nedeni olan vazovagal bayılmayı ortaya çıkartmak için yapılır.


Tilt Testi (Eğik Masa Testi) Nasıl Yapılır?

 • Bu test bir eğitimli hemşire veya teknisyen ile bir doktor tarafından yapılır. Bu test özel bir masa üzerinde emniyet kemeri ve ayak bağı kullanılarak yapılır. Bir kola bir adet damar yolu açılır ve bir adet kan basıncı manşonu diğer kola takılır ve kalp hızını kontrol etmek için göğse elektrodlar yerleştirilerek devamlı EKG izlemi yapılır. Güvenliğiniz için emniyet kemeri takılı olmalıdır.
 • Masa dik düzlemde 60-80 derecelik açıyla kaldırılıp yaklaşık 45 dakika boyunca hasta izlenir, her 5 dakika da bir tansiyon ve nabıza bakılır. Kan basıncında ve nabız sayısında ciddi düşüşler ya da bayılma olması halinde masa tekrar yatay pozisyona getirilir ve siz tekrar normal duruma gelinceye kadar ekg ve tansiyon izlemi ile takip edilirsiniz. Normal duruma gelme genellikle hızlıdır.
 • Vazovagal bayılmanın belirtileri bulantı, terleme, solukluk, çarpıntı, bayılma hissi, baş dönmesi olarak sayılabilir. Bu belirtiler ayakta durulan uzun zaman periyodunda veya kalkarken oluşan pozisyon değişikliklerinde oluşur.
  Bayılmanın nedeninin ve ayırıcı tanısının belirlenmesinde kullanılır.
 • Hazırlık ve dinlenme aşamaları da göz önünde bulundurulduğunda 1 saatten daha uzun sürebilen bir test olması nedeni ile her gün bir hastaya tilt testi yapılmaktadır. Testten sonra hasta evine gidebilmektedir.

Teste gelirken dikkat edilmesi gerekenler?

 • Bulantı ve kusma belirtilerini azaltmak için genellikle 4-6 saat önce yeme içme kesmelisiniz. Devamlı kullandığınız ilaçların testten önce kesilip kesilmeyeceğini öncesinden doktorunuza danışmalısınız.

Tilt testinin riskleri

 • Tilt testi genellikle güvenli bir testtir. Devamlı olarak monitör altında izlenip güvenli olarak masaya bağlı durumdasınızdır. Test esnasında bayılabilirsiniz.
 • Birçok insan masa yatay pozisyona alınıncaya kadar kendine gelir. Çok nadir durumlarda kalp hızını ve kan basıncını artırmak için ilaç gerekebilir.

Tilt testinin yorumlanması

 • Eğer test sırasında bayılırsanız bu vazovagal senkop için pozitif sonuç anlamına gelir. Doktorunuz size sonucunuz ile ilgili detaylı bilgi verip, en iyi tedavi şeklini anlatacaktır.
 • Eğer test sırasında bayılmazsanız bu negatif sonuç anlamına gelir. Bayılmanızın nedenini araştırmak için başka testler yapmak gerekir.
Kardiya Tıp Merkezi
Yükleniyor...